شاخصه‌های دکترین نظامی جدید روسیه پس از سال ۲۰۲۰ میلادی براساس تحلیل مؤسسه رند آمریکا

نوع مقاله : مقاله پژوهشی

نویسندگان

1 مدرس و پژوهشگر دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین (علیه‌السلام)

2 مدرس و پژوهشگر دانشکده امام علی (علیه‌السلام)

چکیده

مؤسسه تحقیقاتی «رند» یکی از مؤثرترین و با نفوذترین مراکز تحقیقاتی در حوزه سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری کاخ سفید و مافیای تجارت جهانی (صهیونیسم بین‌الملل) محسوب می‌شود. سیاست‌مداران و مقامات بلندپایه کاخ سفید، همواره نتایج پژوهش‌ها و تحقیقات این مؤسسه را مدنظر داشته و در سطح بالایی این نتایج را در تصمیم‌گیری‌های خود به کار می‌بندند. خانم «دارا ماسیکوت» یکی از محققین ارشد این مؤسسه است. او در سال ۲۰۱۹ م، با نگارش مقاله‌ای تحت عنوان «پیش‌بینی دکترین جدید نظامی روسیه در سال ۲۰۲۰ م» به تحلیل و پیش‌بینی دکترین نظامی جدید روسیه در ۲۰۲۰ م پرداخته است. ازآنجا که روسیه از جمله بازیگران مهم منطقه و جهان محسوب می‌شود؛ پیش‌بینی دکترین نظامی این کشور از سوی مؤسسه تحقیقاتی رند، قابل‌توجه و حائز اهمیت است. از این‌رو، این پژوهش کوشیده است تا با روش کیفی و با تکیه بر ترجمه مقاله دارا ماسیکوت به دیدگاه و پیش‌بینی این مؤسسه از دکترین نظامی روسیه پی برده و به سؤال اساسی «چیستی تحلیل و پیش‌بینی مؤسسه رند از دکترین نظامی روسیه در سال ۲۰۲۰» پاسخ دهد. یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد که «تأکید و تمرکز مداوم بر روش‌های غیرنظامی قبل از درگیری نظامی و حین وقوع آن»، «استراتژی دفاع فعال (مؤثر)»، «استراتژی اقدام محدود»، «میادین نبردهای متراکم و نقش رو به رشد شرکت‌های نظامی خارجی»، «آینده ناخوشایند و دشوار کنترل تسلیحات»، «عدم تغییر اساسی در سیاست هسته‌ای روسیه»، «اهمیت انواع سلاح بالارونده، ربات‌های رزمی و هوش مصنوعی در دکترین جدید»، «انتقادات پرحجم علیه ایالات‌متحده برای رقابت با کشورهای بزرگ»، «عدم ارتقاء ایالات‌متحده آمریکا به دسته تهدید نظامی» از مهم‌ترین موضوعات و نکات دکترین جدید روسیه است.

کلیدواژه‌ها


عنوان مقاله [English]

شاخصه‌های دکترین نظامی جدید روسیه پس از سال ۲۰۲۰ میلادی براساس تحلیل مؤسسه رند آمریکا

نویسندگان [English]

 • Mohsen Radmehr 1
 • Bahram Aslizadeh 2
 • Gholam Ali Ranjbar 1
 1. امیری، مهدی (1389). ارزیابی رهنامه نظامی جدید روسیه، فصلنامه راهبرد دفاعی، سال هشتم، شماره 30، پاییز.
 2. دانش آشتیانی، محمدباقر (1388). اصول و روش تدوین دکترین نظامی، پژوهشنامه نظم و امنیت انتظامی، شماره سوم، پاییز.
 3. ثروتی، محسن؛ مظلوم، علی (1389). راهنمای تدوین دکترین، تهران: انتشارات ستاد کل نیروهای مسلح.
 4. جیوتسنابکشی (1380). تداوم و تغییر در امنیت ملی و دکترین نظامی روسیه، ترجمه علی بختیاری‌پور، نشریه نگاه (ویژه‌نامه روسیه)، سال دوم، شماره ۲۰، اسفند.
 5. دیوسالار، عبدالرسول (1389). ارزیابی ابعاد گوناگون دکترین امنیتی، دفاعی روسیه، فصلنامه سیاست دفاعی، سال پانزدهم، شماره 60، پاییز.
 6. دکترین نظامی جدید روسیه (1380). نشریه نگاه (ویژه‌نامه روسیه)، سال دوم، شماره ۲۰، اسفند.
 7. رستمی، محمود (1386). فرهنگ واژگان نظامی، تهران: انتشارات ایران سبز.
 8. زهدی، یعقوب (1395). سیاست دفاعی، تهران: انتشارات مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی.
 9. صباغیان، علی (1382). نگرش دکترین نظامی جدید روسیه به قفقاز و آسیای میانه، همشهری دیپلماتیک، نیمه اول دی، شماره ۴.
 10. قاسمی، محمد؛ اشراقی، مهرداد (1397). مقدمه‌ای بر تهیه و تدوین رهنامه راهکشی پلیس، فصلنامه کارآگاه، سال یازدهم، پاییز.
 11. کرمی، جهانگیر (1385). مجادله دفاعی ـ هجومی در دکترین نظامی روسیه، فصلنامه سیاست دفاعی، سال چهاردهم و پانزدهم، شماره 57 ـ 56، پاییز و زمستان.
 12. کرمی، جهانگیر (1388). تحولات سیاسی دفاعی روسیه: سال‌های 2000 تا 2010، فصلنامه سیاست دفاعی، سال هفدهم، شماره 67، تابستان.
 13. ماسیکوت، دارا (2019). پیش‌بینی دکترین جدید نظامی روسیه در سال ۲۰۲۰، قابل دسترسی در سایت مؤسسه رند.
 14. مهروز، آسیه (1390). بررسی تحولات دفاعی نظامی ناتو پس از 11 سپتامبر و تأثیر آن بر محیط امنیتی ج.ا.ا.، فصلنامه راهبرد دفاعی، سال نهم، شماره 33، تابستان.
 15. سایت جنگ نرم و عملیات روانی، http://www.swar.ir
 16. سایت مؤسسه رند، https://www.rand.org