سخن سردبیر

سخن سردبیر

نویسنده

دانشیار، دانشگاه جامع امام حسین (ع)، تهران، ایران


عنوان مقاله [English]

سخن سردبیر

نویسنده [English]

  • Mohmmad Javad Sobhanifar

منشور پاسداری از انقلاب اسلامی تعبیر مناسبی است که به حق می‌توان بر بیانات دفاع مقدس تعبیر مناسبی است که به حق می توان بر جنگ تحمیلی و تجاوز سراسری ارتش عراق به رهبری صدام تکریتی به نظام نوپای جمهوری اسلامی ایران اطلاق کرد.

سی و پنج سال از زمان تجاوز سراسری و گسترده ارتش عراق به ایران در تاریخ 31 شهریور سال 1359 و بیست و هفت سال از زمان اتمام جنگ و پذیرش قطعنامه 598 در تاریخ 29 مرداد سال 1367 از سوی جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد.

به علاوه طی سه دهه گذشته مساله جنگ و نحوه برخورد با آن یکی از مهمترین و اساسی‌ترین مسائلی بوده است که فراروی جامعه و جریان‌های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی قرار داشته است.

معمولاً جنگ‌ها آثار فراوانی بر جای می‌گذارند که بخشی از آنها جنبه مثبت داشته و جامعه ازآن منتفع می‌گردد. مانند شجاعت‌ها، ایثارها، ازخودگذشتگی‌ها، درس‌ها، عبرت‌ها، اتحاد جامعه و ایجاد خلاقیت، خودکفایی و اعتماد به نفس و... و جنبه منفی آن عبارت است از خسارت‌های مادی و معنوی و آثار روحی و روانی در جامعه، اما با توجه به اینکه جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران یک تجاوز از طرف دشمن بعثی محسوب می‌شد و از طرفی ایران به عنوان دفاع مقدس و حق مشروع و مسلم محسوب می‌شد، لذا جنبه دینی و مکتبی و انقلابی به خود گرفته بود و در خیلی از زمینه‌ها موجب رشد و بالندگی، خلاقیت و اعتماد به نفس گردید هم نسل حاضر به عنوان یک گنجینه برای نسل‌های بعد که درس‌های زیادی می‌شود از آن آموخت و برکات و ابعاد مختلف آن به مرور زمان مانند طوماری باز شده تا شناخته شود چنان که در پیام امام خمینی(ره) در پایان جنگ از آن چنین یاد کردند.

هر روز ما در جنگ برکاتی داشته‌ایم که در همه صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم.

ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نموده‌ایم.

ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده‌ایم.

ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهانخوران کنار زدیم.

ما در جنگ، دوستان و دشمنان را شناختیم.

ما در جنگ به این نتیجه رسیدیم که باید روی پای خودمان بایستیم.

ما در جنگ ابهت دو ابر قدرت شرق و غرب را شکستیم.

ما در جنگ ریشه‌های انقلاب پرباراسلامی مان را محکم کردیم.

ما در جنگ حس برادری و وطن دوستی را در نهاد یک یک مردمان باور کردیم.

ما در جنگ به مرد جهان خصوصا مردم منطقه نشان دادیم که علیه تمامی قدرت‌ها و ابر قدرت‌ها سالیان سال می توان مبارزه کرد.

همه اینها از برکت خون‌های پاک شهدای عزیز هشت سال نبرد بود،همه این‌ها از تلاش مادران و پدران و مردم عزیز ایران در ده سال مبارزه با آمریکا و غرب و شوروی (سابق) و شرق نشات گرفت. چنین دفاعی مقدس است که اگر صدها هزار جلد کتاب و مجله و مقاله در این زمینه نوشته شود نمی‌توانند حق آن همه فداکاری، ایثار، رشادت، شجاعت و حق‌طلبی این ملت بزرگ را ادا کرد و یا درس‌ها و عبرت‌ها و فرهنگ آن را به نسل‌های آینده منتقل کرد. برای اساس، تاریخ دفاع مقدس یکی از بزرگترین و مهمترین و حساس‌ترین فرازهای تاریخ اسلام و ایران است که هر چه بیشتر تبیین و تحقیق شود آثار آن روشن‌تر خواهد شد.

سوی دیگر دفاع مقدس، نبردهای معاصر قرار دارد که در گوشه گوشه دنیای اسلام در حال وقوع است و وضعیتی همانند زمان جنگ تحمیلی صدام بر علیه جمهوری اسلامی را ترسیم نموده است. در یک سوی این نبردها مردمانی مظلوم اما مصمم برای احقاق حق خود نظیر فلسطین، لبنان، یمن و... قرار دارند و سوی دیگر آن نظام سلطه بین‌الملل به رهبری آمریکا قرار گرفته است که جز به منافع خود به هیچ نمی اندیشند و برای نیل به این مقصود از هیچ ظلم و جنایتی فروگذار نمی کنند. در این میان ملت‌های مسلمان و تحت ستم همانند دوران دفاع مقدس و الهام گرفته از آن دوران، چنان صحنه‌هایی از رشادت، ایثار و از خودگذشتگی و مقاومت به جای گذاشته و ابتکارات نوین و باورنکردنی در حوزه‌های دفاعی و نبردهای ناهمتراز از خود بروز داده‌اند که اگر سالیان متمادی درباره آن گفته و نوشته شود و این روایت‌ها در دانشگاه‌های مختلف تدریس گردند، باز هم این عرصه جای کار خواهد داشت.

ان شالله نشریه حاضر که با عنوان دفاع مقدس انتشار خواهد یافت بتواند گوشه‌ای از این وظیفه خطیر را به نحو شایسته ایفا نماید.

در انتها نیز سخن را با تقدیم این دو بیت شعر منسوب به ملاصدرا به مقام والای شهیدان دوران دفاع مقدس و همه شهیدان نبردهایی که در دنیای اسلام علیه نظام سلطه جهانی در جریان است، خاتمه می دهیم.

آنـان کـه ره عشـق گـزیـدنـد همــه             در کوی حقیقت آرمیدند همـه

در حادثه دو کون فتح از عشق است              هر چند که سپاه او شهیدند همه